Láska jako trám aneb svatba na zámku

Léto je období svateb. Lidé v zimě o svatbě přemítají, na jaře svatbu plánují a v létě se konečně vezmou! Už jste si to sami zažili? Je to krásný čas.

Česká a Slovenská republika jsou jak stvořené pro romantickou svatbu. Ani Google narychlo a zběžně neví, kolik krásných zámků Česko a Slovensko skýtá, ale UNESCO už je na tom lépe. A tak se zamilovaní novomanželé mohou brát a fotit například v Českém Krumlově, na Hluboké, v Kroměříži, Lednici nebo na Zelené Hoře. Na Slovensku pak svatebčany okouzlí majestátní zámek Bojnice nebo Spišský hrad. Můžete být kým chcete, stačí si vybrat místo, které vás okouzlí svou historií a šarmem, a právě takové kouzelné místo českého či slovenského kraje vaší lásce dodá báječnou a slavnostní atmosféru.

Svatba je většinou vyvrcholením partnerského vztahu a závazek obou lidí k vzájemné podpoře na cestě životem. Ale každý člověk může v budoucnu svůj vztah a partnera vnímat jinak. Pojďme se tedy podívat na vztahy a společné soužití přes klíčovou dírku zámeckých dveří.

 

Zámek Bojnice, Slovenská republika, ©www.robertdemeterphotography.com

Partnerský vztah jako lekce

Při svatbách se většinou hovoří o vzájemné toleranci, úctě a pochopení. Ovšem často s postupem času vyjde najevo, že ani jeden z partnerů dobře neví, jak s takovými velkými slovy naložit v partnerském vztahu a hlavně, jak žít tak, aby se tolerance, úcta a pochopení odrazily v každodenním životě. Život a společné soužití vám poskytne dostatek příležitostí uvést tato slova do praxe.

Každý vztah je totiž lekce, jakou se musíme naučit, pochopit a vzít si z ní ponaučení do budoucnosti. Všichni si vybíráme lidi, partnery a situace v našich životech, abychom se poučili. Každý vztah je o tom, zda jsme schopni poskytnout svobodu partnerovi v tom, co dělá rád. Každý vztah je o schopnosti zbavit se všelijakých očekávání, jelikož obzvlášť velká očekávání většinou vedou k hádkám, hlavně tam, kde se očekávaná očekávání nenaplní. Každý pokus kontrolovat a ovládat druhého vede k žárlivosti a výtkám. A to nemáte zapotřebí! Že, ne?!

Proto berte svého partnera a vzniklé životní situace jako zrcadlo své duše a charakteru. Podívejte se v krizových situacích do pomyslného či opravdového zrcadla a podívejte se na sebe a na daný problém svrchu, zezhora, z výšky. Nepropadejte výtkám, křiku, smutku a kritice druhého. Nikoho z ničeho neobviňujte. Ani sami sebe. Nechte jít vzpurné emoce, nevytvářejte si v hlavě domněnky o možných scénářích. Naopak se vžijte do druhého, napojte se na jeho emoce, jeho chápání a vnímání. Komunikujte bez nároku na osobní výhru.

 

©www.robertdemeterphotography.com

Máme se opravdu rádi?

Milovat totiž znamená dát svému partnerovi či partnerce to, co potřebuje. Je krásné snést svému miláčkovi modré z nebe. Miláček bude přešťastný či přešťastná. Ovšem jen do té míry, pokud my milujeme i sami sebe, a to velkou měrou. Mít rád či mít ráda sama sebe totiž není úplně vždy dáno, nám všem se někdy během dětství či dospívání dostalo nepochopení, křivdy, kritizování či ponižování. Proto než člověk začne trvale a vyrovnaně milovat druhou osobu, je velice důležité se takových negativních pocitů zbavit, nechat je jít, odeslat je do vesmírného prostoru. Tím pak získá prostor pro sebelásku, sebepochopeni, schopnost dopřát si to nejlepší, dopřát si čas a prostor být sám sebou bez přetvářky.

V momentě, kdy pochopíme, že hýčkat sám či sama sebe je nutné, a jsme schopni podívat se na sebe do zrcadla a říct si: Miluji tě!, tím pak začínáme více a více milovat svého partnera či partnerku.

Zůstaňte proto sami sebou ve své lásce a světle, nenechte si ničím a nikým zhasnout svou záři, která z vaší sebelásky vychází.

 

©www.robertdemeterphotography.com

 

Láska na zámecký klíč

 

Zámek Hluboká nad Vltavou, Česká republika, ©www.robertdemeterphotography.com

 

Buďte vděčni za svou svobodu a za volnost být tím, kým chcete být. Buďte sami sebou, dle přesvědčení svého srdce a vždy upřímní k sobě a svému partnerovi. Naslouchejte své intuici, protože to je ta cesta, která vás provede životem bez potíží, jemně a s radostí.

Buďte vděčni za každý projev lásky, který vám váš partner či partnerka poskytne. Milujte více než včera a méně než zítra. Více než včera proto, aby se láska mezi vámi dvěma neustále stupňovala, a méně než zítra, aby tam stále zůstával nově otevřený prostor pro láskyplné hrátky.

Stále věřte, že nic nebude takové jako kdysi, ale že všechno může být takové jako nikdy. Nic takové jako kdysi, jelikož váš společný život se bude neustále vyvíjet, bude mít plno podob a dimenzí. Nechte se volně unášet proudem života, se všemi jeho shodami a náhodami, netlačte silou na věci, které stejně nezměníte.

Představte si svůj život tak, jak si ho přejete mít, se všemi malými či velkými plány a přáními. Představte si, jak by mohl váš společný život vypadat, v zámku či podzámčí, v paneláku či rodinném domku. Představte si ho tak, abyste ho prožili se šťastným pocitem. Pokud se totiž oddáte běhu života, tak jak vám přijde, přirozeně a s klidem, váš život bude tak pohádkový a kouzelný jako nikdy.

 

 

Láska v růžové zahradě

 

Zámek Červená Lhota, Česká republika ©www.robertdemeterphotography.com

 

Láska, která vás spojuje, vás rozzáří, poskytne vám pocity klidu a pohody. S láskou se budou věci řešit skoro samy, bez strachu a bez pocitů úzkosti. Láska vám dodá sílu překonat i ty nejhorší životní překážky. Láska vám dá možnost točit se na kolotoči štěstí, a radostně zářit na sebe a na druhé.

Proto si své lásky važte, ctěte ji a rozmazlujte. Rozmazlujte sami sebe a tím i svého partnera, partnerku a děti. Vás život pak bude procházka růžovou zahradou.

S přáním všeho dobrého a spousty lásky,

 

Lenka deGraafova & Robert deMeter

Lenka-de-Graafova-Author

Lenka de Graafova, © www.robertdemeterphotography.com

 


Lenka je ředitelka překladatelské agentury LingoStar a dobrovolná redaktorka pro česko-slovenský časopis Zpravodaj.